piątek, 27 marca 2020 Dziś imieniny obchodzą: Lidia, Ernest

Izba Pamięci otwarta – zapraszamy do zwiedzania

Zapraszamy mieszkańców Zamojszczyzny oraz turystów do zwiedzania nowego miejsca turystycznego na mapie województwa lubelskiego. To Izba Pamięci bł. Stanisława Starowieyskiego w Łabuniach. W poniedziałek, 23 września została uroczyście otwarta.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.30 w kaplicy sióstr FMM w zespole pałacowo-parkowym w Łabuniach. Została odprawiona msza św. pod przewodnictwem ks. bp Mariusza Leszczyńskiego. Po nabożeństwie odbyło się poświęcenie Izby. Na uroczystość przybyli m. in. potomkowie rodziny Szeptyckich, Starowieyskich i Zamoyskich. Wśród zaproszonych gości pojawiły się również byłe i obecne władze samorządowe, które przyczyniły się do utworzenia Izby Pamięci oraz pozyskania funduszy unijnych na ten cel. Gminę Łabunie reprezentowali: Wójt gminy Łabunie – Mariusz Kukiełka, sekretarz gminy – Bogumiła Maziarczuk, przewodnicząca Rady Gminy Łabunie – Elzbieta Kuźma oraz radni i sołtysi.

Izba Pamięci bł Stanisława Starowieyskiego znajduje się w zespole pałacowo-parkowym w Łabuniach – zabytkowym kompleksie z XVIII w., w dawnej rezydencji Zamoyskich. Na Izbę składają się trzy pomieszczenia poświęcone m. in. pamięci bł Stanisława Starowieyskiego, Janowi Jakubowi Zamoyskiemu – budowniczemu pałacu oraz rodzinie Szeptyckich, z której wywodzi się żona Stanisława Starowieyskiego.

Inicjatorką powstania Izby była siostra Franciszkanka Irena Murawska. Projekt przygotowała siostra Bogumiła Staręga.

Izbę udało się utworzyć dzięki pozyskanemu dofinansowaniu unijnemu. Gmina Łabunie za pośrednictwem i przy wsparciu Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska pozyskała pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W jego ramach udało się również doposażyć także atrakcyjną turystycznie Izbę Muzealną w Barchaczowie. Inwestycję realizowała firma Agencja Reklamowa AZ z Zamościa, z którą Wójt gminy Łabunie podpisał umowę na wykonanie inwestycji. Wartość projektu to prawie 60 tys. zł, z czego ok. 40 tys. zł to dofinansowanie unijne.