wtorek, 21 maja 2019 Dziś imieniny obchodzą: Jan, Wiktor

KGW Ruszów w półfinale ogólnopolskiego konkursu kulinarnego

Koło Gospodyń Wiejskich w Ruszowie znalazło się w półfinale ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”. Cel konkursu to promowanie potraw regionalnych. Potrawa, która walczy o miano najlepszej w Polsce to: Comber z sarny na poduszce z kulaszy w towarzystwie sosów tricolore: czerwonego z żurawiny, brązowego z prawdziwków i zielonego z hałajdy. KGW Ruszów jako jedyne z powiatu zamojskiego będzie walczyć o główną nagrodę.


Przepis kulinarny KGW Ruszów łączy nowoczesną sztukę kulinarną z tradycjami. Wszystkie składniki użyte do potrawy konkursowej pochodzą z łabuńskich łąk i lasów oraz roztoczańskich winnic. Przepis tak spodobał się komisji w I etapie konkursu, że zakwalifikował się do półfinału. Do półfinału spośród 100 zgłoszeń z całej Lubelszczyzny zakwalifikowało się 10 kół z województwa lubelskiego, w tym KGW Ruszów. O awans do finału powalczą 22 czerwca w Nałęczowie.

Na razie przepisu zdradzić nie możemy, ale zapewniamy, że nadaje się jako danie flagowe do niejednej restauracji w województwie lubelskim. Zdradzimy go już niebawem.

Autor przepisu: KGW Ruszów i Dominika Saran.

Autor nazwy przepisu: D. Saran