Nagrodzeni za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sportu

Cztery nagrody finansowe w dziedzinie kultury i dziewięć nagród oraz wyróżnień w dziedzinie sportu otrzymali mieszkańcy gminy Łabunie.

W środę, 20 marca Wójt Gminy Łabunie – Mariusz Kukiełka wręczył przed sesją Rady Gminy Łabunie doroczne nagrody w dziedzinie kultury i sportu. To ukłon w stronę osób mających szczególne osiągnięcia, kultywujących lokalne tradycje, pielęgnujące spuściznę historyczną i swoimi działaniami – promujące gminę.

Wpłynęły cztery wnioski o przyznanie dorocznej nagrody w dziedzinie kultury. Po posiedzeniu komisji Wójt Gminy Łabunie postanowił nagrodzić i wyróżnić:

 • Gabrielę Żygawską, która otrzymała 700 zł nagrody. Do nagrody została zgłoszona przez Stowarzyszenie „Drukarnia Wyobraźni” w Zamościu.

Jest uczennicą  IV klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łabuńkach Pierwszych. Gabriela od najmłodszych lat przejawia zdolności plastyczne. Uczestniczy na zajęciach pozalekcyjnych w młodzieżowych instytucjach  kultury – w tym na zajęciach Stowarzyszenia „Drukarnia Wyobraźni” w Zamościu. Ponadto dokształca się podczas plenerów plastycznych w okresie wakacyjnym i ferii. W 2023 r. zdobyła nagrodę na XIX Ogólnopolskim Kociewskim Konkursie Plastycznym „Stacje Drogi Krzyżowej” , Ognisko Pracy w Starogardzie Gdańskim oraz wyróżnienie we wspomnianym konkursie i wyróżnienie w XVII edycji Konkursu plastycznego Biblioteki Publicznej Gminy Zamość w Mokrem pod patronatem Wójta Gminy Zamość. W 2023 r. otrzymała również certyfikat uczestnika warsztatów plastycznych „Twórcze i aktywne spotkania wakacyjne” Zamość 2023. Ponadto Gabriela Żygawska jest laureatem nagród i wyróżnień w międzynarodowych konkursach plastycznych, m.in. wyróżnienia w międzynarodowym konkursie plastycznym dla Dzieci „PIATRA NEAMT CREATIV VII” (Rumunia).

 • Nagrodę finansową w dziedzinie kultury w kwocie 700 zł otrzymała również Pani Barbara Janina Flak. Do nagrody została zgłoszona przez Wójta Gminy Łabunie

To mieszkanka Barchaczowa. Artystka ludowa. Na początku zajmowała się twórczością ludową. Przez 12 lat wiła tradycyjne wieńce dożynkowe, szydełkowała serwety, haftowała obrusy. Od ponad 12 lat również pasjonatka poezji. Sama wydała dwa tomiki poezji: pierwszy pt.:”Kromka bożej miłości” – został wydany w 2014 r. Zawiera 26 wierszy. Drugi – pt.: „Baśniowy ogród” –został wydany w 2023 r. (zawiera 29 wierszy). Tomik promowany by przez Gminną Bibliotekę Publiczną Gminy Łabunie.

 • Nagrodę w dziedzinie kultury w kwocie 800 zł otrzymują również Państwo Maria Janina i Stanisław Murmydłowscy. Do nagrody zostali zgłoszeni przez Wójta Gminy Łabunie

To mieszkańcy Barchaczowa. Od ponad 10 lat opiekują się kapliczka przy Izbie Muzealnej w Barchaczowie. Upamiętnia ona poległych w czasie II wojny światowej mieszkańców Barchaczowa. Od ponad 10 lat wraz z innymi mieszkańcami tej miejscowości Państwo Murmydłowscy regularnie remontują i pielęgnują kapliczkę oraz jej obejście: malują wnętrze obiektu oraz na zewnątrz, pielęgnują zieleń wykonując nasadzenia. Kapliczka dla Państwa Murmydłowskich jest nie tylko miejscem pamięci, ale również miejscem kultywowania tradycji chrześcijańskich, gdzie odbywają się coraz rzadziej już kultywowane tzw. Majówki.

 • Nagrodę w dziedzinie kultury w kwocie 800 zł otrzymuje Pan Bogusław Walenty Frańczuk – mieszkaniec Bródka. Do nagrody zostali zgłoszeni przez Wójta Gminy Łabunie

Od 15 lat zajmuje się mogiłą nieznanego żołnierza w lesie w Bródku. Tradycję ta kontynuuje po ojcu, który walczył w Batalionach Chłopskich (odznaczony Krzyżem Batalionów Chłopskich i Krzyżem Partyzanckim). Mogiła była w złym stanie technicznym. Pan Bogusław odremontował ją – uzupełnił brakujące ubytki. Obecnie corocznie ją odmalowuje i zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Mogiła upamiętnia nieznanego  żołnierza poległego w czasie II wojny św. Pan Bogusław pielęgnuje dziedzictwo kulturowe i historyczne. Podczas wydarzeń rocznicowych i patriotycznych składa wieńce i zapala znicze.. Do nagrody zostali zgłoszeni przez Wójta Gminy Łabunie

Nagrody zostały wręczone również sportowcom. Otrzymało je 9 osób. Przypomnijmy – wpłynęło 9 wniosków o przyznanie dorocznej nagrody z osiągnięte wyniki sportowe. Po posiedzeniu komisji do spraw przyznawania dorocznych nagród i wyróżnień za osiągnięcia sportowe Wójt Gminy Łabunie postanowił nagrodzić i wyróżnić:

 • ZENON HOŁYSA, który otrzymał wyróżnienie.  Do nagrody został zgłoszony przez rodzica.

Gra w szachy. W 2023 r. zajął II miejsce w Lubelskiej Wojewódzkiej Lidze Szachowej Juniorów 2023 w kategorii chłopców. Na swoim koncie ma również udział w turniejach szachowych zajmując I, II i III miejsce, jak np.: I miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Miasta Zamość w Szachach „Dla Niepodległości” czy II miejsce w Turnieju „Zamojska Szacholandia” w ramach 3. Zamojskiego Festiwalu Szachowego 2023.

 • Kolejna nagroda finansowa w kwocie 500 zł trafiła do ALANA KANI, który został zgłoszony przez rodzica.

W 2023 r. Alan stawał na podium 9 razy indywidualnie, w tym 5 razy na najwyższym stopniu podium, 1 raz na drugim miejscu i 3 razy na trzecim miejscu. Został powołany do Kadry Narodowej Kyokushin, by reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy we Wrocławiu zajmując tam 5 miejsce. Jest zdobywcą 1 miejsca w Mistrzostwach Makroregionu Wschodniego i 3 miejsca Mistrzostw Województwa Lubelskiego Karate Kyokushin w kategorii Kata Młodzików. Ponadto od 3 listopada 2023 r. Alan jest zawodnikiem w klubie piłki ręcznej MKS Padwa Zamość. W grudniu ubiegłego roku został powołany do reprezentacji Młodzików Województwa Lubelskiego Piłkarzy Ręcznych.   

 • Kolejna nagroda finansowa w kwocie 500 zł trafiła do DAWIDA KANI, który został zgłoszony przez rodzica.

W 2023 r. Dawid stawał na podium 9 razy indywidualnie, w tym 4 razy na najwyższym stopniu, 3 razy zdobywał drugie miejsce i 2 razy trzecie. W 2023 r. zajął 3 miejsce w kategorii kumite Młodzików – 40 kg i 2 miejsce w kategorii Kata Młodzików w Mistrzostwach Makroregionu Wschodniego i Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Karate Kjokushin w Warszawie. Zajął również 2 miejsce w kat. Kata Młodzików 12-13 lat w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego Młodzików i Juniorów Młodszych w Łabuńkach Pierwszych. Od listopada 2023 r. Dawid jest zawodnikiem klubu piłki ręcznej MKS Padwa Zamość.  

 • Nagrodę finansową w kwocie 1000 zł otrzymał również MARCEL HUBALA. Do nagrody został zgłoszony przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łabuńkach Pierwszych.

Uprawia lekkoatletykę. Skacze wzwyż. Jest uczniem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łabuńkach Pierwszych. Do nagrody zgłosiła go szkoła. Marcel  w 2023 r. zajął I miejsce w XXIX Ogólnopolskim Finale Czwartków Lekkoatletycznych w Łodzi. Skoczył na 165 cm.   

 • Nagrodę finansową w kwocie 1000 zł Wójt Gminy Łabunie przyznał również WIKTOROWI KOLAI, który został zgłoszony przez rodzica.

Trenuje karate od szóstego roku życia. Zaczynał treningi w Zamojskim Klubie Karate, a obecnie szkoli się we Wrocławskim Klubie Karate Kyokushin. W 2023 r. Wiktor zajął II miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów Open karate kyokushin  we Wrocławiu.  

 • Nagrodę finansową w kwocie 1000 zł Wójt Gminy Łabunie przyznał również PANU ŁUKASZOWI BURDZEMU.  Został zgłoszony przez Wójta Gminy Łabunie.

Mieszkaniec gminy Łabunie. Jest działaczem sportowym. Zaczynał od funkcji skarbnika klubu Sparta, następnie jako wiceprezes i prezes Gminnego Klubu Sportowego Sparta Łabunie. Wspólnie z Zarządem Klubu utworzył Akademię Piłkarską, która obecnie zrzesza prawie 100 dzieci. Swoją postawą pokazał, że zależy mu na prawidłowym wychowaniu w formie fizycznej dzieci z terenu naszej gminy poprzez treningi, pomoc w organizacji turniejów, pikników jak również prowadzeniu innych zadań współfinansowanych np. Program „KLUB” Ministerstwa Sportu i Turystyki w których Sparta Łabunie uczestniczy. Nawiązał współpracę z jednostkami OSP z terenu gminy oraz KGW. Brał współudział w organizacji pikniku integracyjnego „Ochoczo wstąp do straży”. Odpowiadał za składanie wniosków o dofinansowania m.in. z Ministerstwa Sportu i Turystyki czy z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na działalność sportową Klubu. Jest również członkiem zarządu Powiatowego i Miejskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Zamościu.  

 • Kolejna nagroda finansowa w kwocie 1000 zł wędruje do PANA KRZYSZTOFA POLICHY, dla którego o nagrodę zawnioskował Wójt Gminy Łabunie.

Mieszkaniec gminy Łabunie. Trener utytułowanych zawodników Mistrzostw Polski, Świata, Europy, Zawodów  Międzynarodowych, Krajowych, Wojewódzkich i Regionalnych. To Prezes Zamojskiego Klubu Karate Kyokushin, trener klasy I, organizator  i uczestnik wielu Mistrzostw i Zawodów.  Przez wiele lat swoją sylwetką i umiejętnościami wychowuje, kształtuje i pielęgnuje cechy  i postawy pozytywne oraz zwalcza przejawy postaw  negatywnych.  Poprzez treningi kształtuje cechy  osobowości tj.: zdyscyplinowanie, odpowiedzialność, pewność siebie, samodzielność. Jako trener „wykształcił” zawodników z gminy Łabunie reprezentujących gminę na mistrzostwach Europy i świata. Organizator turniejów i mistrzostw – we współpracy z Gminą Łabunie.  

 • Wójt Gminy Łabunie wręczy również 1000 zł nagrody PANU MARKOWI BYCZKOWI, który został zgłoszony przez Wójta Gminy Łabunie.

Mieszkaniec gminy Łabunie. Od 2018 r. jest instruktorem strzelectwa. Swoją przygodę ze strzelectwem sportowym rozpoczął w 1987 r. Wtedy otrzymał legitymację członkowską Klubu Strzeleckiego. Przyczynił się – razem z ówczesnym Prezesem Klubu Strzeleckiego – do powstania strzelnicy w Łabuniach. W 2016 r. teren strzelnicy przeszedł remont, dzięki któremu była możliwa realizacja zawodów i imprez strzeleckich. Od 31 grudnia 2022 r. jest Prezesem Wojskowego Klubu Sportowego „Technik” . Jest wieloletnim organizatorem i inicjatorem zawodów strzeleckich i turniejów, a także pikników strzeleckich w Łabuniach adresowanych do dzieci i młodzieży oraz rodzin, promując w ten sposób gminę Łabunie. Jest popularyzatorem tej dyscypliny sportowej nie tylko na zawodach sportowych, ale również wydarzeniach gminnych poprzez organizację stoisk z wystawą broni współczesnej i zabytkowej. Poprzez wystawę broni organizuje wraz z Klubem konkursy  z nagrodami, na których znajduje się nie tylko logo klubu, ale również gminy Łabunie – promując ją wśród mieszkańców gminy i innych uczestników wydarzeń.  

 • Wójt Gminy Łabunie postanowił również przyznać nagrodę w wysokości 1000 zł PANU KONRADOWI FIRKOWI. Został zgłoszony do nagrody przez Wójta Gminy Łabunie.   

To mieszkaniec gminy Łabunie. Od 1970r . do 2004 r. sędzia i obserwator piłki nożnej. W latach 1999-2007 był wiceprezesem Lubelskiej Federacji Sportu. Wcześniej piastował również funkcję skarbnika zarządu Makroregionu Środkowowschodniego oraz wiceprezesa Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki w Lublinie. Był również członkiem komisji sportu wiejskiego oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jest również Prezesem Klubu Sportowego Agros Zamość oraz działaczem klubowym i członkiem Ludowych Zespołów Sportowych. W klubie trenowało wielu utalentowanych sportowców z gminy Łabunie, jak: Michał Mazur (rzut młotem), Patryk Krupa (sprinter), czy Marcel Hubala (skok wzwyż).  W 2023 r. zorganizował Powiatowe Igrzyska LZS oraz Bieg Wokół Twierdzy Zamość. Od 25 lat jest organizatorem Puchar Polski w Kolarstwie Szosowym, którego trasa przebiega również przez gminę Łabunie.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Dziękujemy za to, że dzięki Waszej ciężkiej pracy rozsławiacie gminę Łabunie i godnie ją Państwo reprezentujecie.