Noc Świętojańska w Wierzbiu

Wójt Gminy Łabunie, KGW Zorza i Rada Sołecka wsi Wierzbie 20 czerwca 2015 r. byli organizatorami imprezy plenerowej “Noc Świętojańska nad Krynicą”.

 

W iście sobótkowej atmosferze i scenerii, przy blasku zachodzącego słońca, unoszącym się w powietrzu zapachu traw i kwiatów splecionych w świętojańskie wianki, a nade wszystko w świętojańskim rytmie bicia serc uczestników imprezy, wśród których obecni byli przedstawiciele Władz Gminy Łabunie z Z-cą Wójta panią Heleną Szkałubą i Przewodniczącym Rady Gminy panem Adamem Kniaziem na czele,  wskrzeszano tradycje sobótkowej nocy.

 

“Noc Świętojańska nad Krynicą” to spektakularne wydarzenie, które ma na celu kultywowanie tradycji nocy świętojańskiej, ukazywanie uroków polskiej wsi, aktywizację i integrację mieszkańców Gminy Łabunie. Stwarza warunki do promowania lokalnych talentów, do rozwoju kreatywności i alternatywnych form aktywnego wypoczynku. Uczy zasad zdrowej rywalizacji i partnerstwa wśród KGW i innych organizacji naszej gminy. Pozwala na przekazywanie młodym ludziom pozytywnych wzorców w kształtowaniu postawy obywatelskiej oraz wpływa na budowanie międzypokoleniowych więzi. Impreza ma charakter cykliczny i otwarty. Organizowana jest w Wierzbiu już po raz piąty i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem lokalnej społeczności.

 

Jedną z głównych atrakcji tegorocznego sobótkowego wieczoru był konkurs na najpiękniejszy wianek świętojański pt.: “Cuda Wianki”. Z uwagi na to, że każdy wianek zachwycał swym pięknem, wszystkim uczestnikom konkursu przyznano nagrody i upominki. Ponadto uczestnikom spotkania rozdawane były publikacje o Gminie Łabunie w formie pięknych albumów oraz informacyjnych broszur i map. Fundatorem wszystkich nagród i upominków był Wójt Gminy Łabunie.

 

Scena tego wieczora gościła wielu wykonawców i oferowała bogaty program artystyczny. Jako pierwszy na scenie z programem pół serio pół żartem “Dzisiaj w naszym Wierzbiu Świętojańska Nocka” wystąpił zespół KGW Zorza z Wierzbia. W programie zawarte były utwory mówiące o naszej Ojczyźnie, tej wielkiej i tej małej oraz o naszej tożsamości. Były utwory o pięknie natury oraz pięknie zapisanym w prostocie i w trudzie pracy człowieka. Jak na świetojański wieczór przystało nie mogło zabraknąć melodii, a jakże, o miłości, tej pięknej i tej trudnej, i oczywiście nie mogło obyć się bez tekstów o tematyce biesiadnej, pełnych satyry i humoru. Były też, niepozbawione groteskowości, słowa twórców ludowych, traktujące o lokalnym życiu społecznym. Wśród atrakcji wieczoru znalazły się także występy KGW Gminy Łabunie. Wystąpiły również dziewczyny z Duetu „One” oraz młode talenty. Prezentowane były piosenki z nurtu muzyki ludowej, biesiadnej i rozrywkowej. Wśród tęczowych barw świętojańskiej sceny wszyscy wykonawcy prezentowali się uroczo i zostali nagrodzeni gromkimi brawami za przygotowanie swego repertuaru i ciekawych aranżacji.

 

Dla dzieciaków przygotowano atrakcje w formie ukrytych w balonach zagadek-rymowanek, za rozwiązanie których mogły zdobyć nagrody. Oczywiście była to świetna zabawa, która za sprawą spontaniczności, śmiałości i mądrości dzieci dostarczyła wiele radości zarówno dzieciom, jak i widzom.

 

Po części artystycznej każdy z uczestników imprezy zaproszony został na pyszny bigos, niepowtarzalne wierzbieckie knysze, ciasteczka i napoje. Długa kolejka oraz fakt, że wszystko rozeszło się w mgnieniu oka wystarczyły, by stwierdzić, że panie z KGW to gospodynie na medal. Naprawdę musiały się napracować gotując bigos z ponad 50 kg kapusty, 20 kg mięsa, piekąc ponad 300 knyszy i wiele różnych ciast. Była też wata cukrowa, był popcorn oraz różne smakowitości w punkcie gastronomicznym. Po prostu cuda wianki!

 

Kulminacyjnym punktem sobótkowej imprezy był korowód nad Krynicę. O zmierzchu, przy blasku pochodni, z uśmiechem, piosenką i oczywiście z wiankami wyruszono nad wody niedalekiej Krynicy, gdzie puszczano wianki, niosące dobrą wróżbę powodzenia i urodzaju. A po okolicy znad wierzbieckiej Krynicy iskrzącej feerią barw, wraz z dymem ogniska, smugą wieczornej mgły i echem dźwięków kapeli ludowej, niosły się świętojańskie śpiewy.

 

Po trudach niestety trochę długiego spaceru i chłodnego wieczoru można było rozgrzać się w tańcu przy gorących rytmach Zespołu „Atut”. Świetna zabawa skończyła się grubo po północy, bo tak nam trudno i szkoda było się rozstać.

 

Koło Gospodyń Wiejskich, Sołtys i Rada Sołecka wsi Wierzbie składają gorące podziękowania wszystkim, którzy dołożyli wszelkich starań w organizację i dobre przygotowanie tej niezapomnianej imprezy.

 

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Władz Gminy Łabunie, za obecność oraz udzielenie wsparcia technicznego i finansowego. Dofinansowanie zostało przeznaczone na zakup niezbędnych materiałów potrzebnych do organizacji imprezy, na zakup nagród za udział w konkursach oraz na przygotowanie bezpłatnego, popularyzującego lokalne smaki i tradycje kulinarne, poczęstunku dla uczestników. Szczere podziękowania składamy na ręce Kierownika Referatu Kultury i Promocji Gminy Łabunie pani Agnieszki Pieli za udzieloną pomoc i cenne wskazówki oraz pana Mirosława Wolskiego za obsługę akustyczną. Serdecznie dziękujemy także naszym darczyńcom za przekazane produkty spożywcze. Dziękujemy za prowadzenie punktu gastronomicznego. Dziękujemy wszystkim artystom: twórcom wianeczków i wykonawcom za uświetnienie wieczoru. Składamy podziękowania Policji w Łabuniach za patrolowanie wsi i zapewnienie warunków bezpieczeństwa. Dziękujemy wszystkim uczestnikom imprezy i mamy nadzieję, że każdy dobrze się bawił w Wierzbiu w tę świętojańską noc.

 

Jako organizatorzy mamy głębokie przekonanie, że wzorem lat ubiegłych, tegoroczne spotkanie stanowi zarówno o kontynuacji dobrej, wzajemnej współpracy mieszkańców i samorządu, jak też przyczyni się do promocji naszej Gminy Łabunie i kreowania jej pozytywnego wizerunku.

 

Radna wsi Wierzbie

Teresa Urszula Zwolan

Galeria zdjęć: