Gminny Chór Konsonans pod dyrekcją Agnieszki Brylewicz obchodził 10-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w sobotę, 26 października w Zespole Pałacowo-Parkowym w Łabuńkach Pierwszych odbył się jubileuszowy koncert połączony z prezentacją przedstawiającą historię działalności.
Uroczystość rozpoczęła się od przywitania zgromadzonych gości, na której byli obecni: Wójt Gminy Łabunie – Mariusz Kukiełka, radni, sołtysi, przedstawiciele gminnych jednostek organizacyjnych, osoby duchowne oraz sympatycy i przyjaciele Chóru. Następnie jego członkowie w pierwszej części jubileuszu zaprezentowali cztery utwory o tematyce sakralnej, które stanowią znaczącą część repertuaru, Były to m.in. „Ave Maria” Franza Xavera Engelharda czy „Bądź pozdrowione serce mego” pana ks. Michała Marcina Mioduszewskiego w opracowaniu Józefa Przytuły.
Po pierwszej części koncertu zgromadzonym została przedstawiona prezentacja będącej skrótem 10 – cio letniej działalności Chóru Konsonans. Następnie goście wysłuchali drugiej części koncertu, w której znalazły się utwory świeckie, jak np. „Za moją białą chatą” Stanisława Kazuro i „Życie jest piękne” (słowa – Janina Jastrząb, opracowanie – Józef Przytuła).
Na koniec uroczystości były przemówienia gości oraz życzenia dalszej owocnej działalności Gminnego Chóru Konsonans pod dyrekcją Agnieszki Brylewicz.
fot. Karolina Semczuk
Historia Chóru Konsonans
Chór KONSONANS powstał w sierpniu 2014 roku, dzięki przychylności i wsparciu władz Gminy Łabunie. Jego założycielką i dyrygentem od samego początku jest Agnieszka Brylewicz – muzyk, wokalistka, pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu.
Członkami chóru są m.in. mieszkańcy gminy Łabunie wspomagani przez miłośników śpiewu z sąsiednich gmin. Szczególną formą śpiewu jest muzyka chóralna, wykonywana a cappella. Styl sięgający XVI w. polegający na wykonywaniu przez zespół chóralny utworów bez towarzyszenia instrumentów. Chór przez długi czas pozostawał bez nazwy. Pierwsze wyjazdy na konkursy przyspieszyły jej poszukiwanie. Spośród wielu propozycji na pierwszy plan wysunęła się nazwa KONSONANS. Jest to nazwa zaczerpnięta z Łaciny i nie przypadkowo stała się nazwą chóru. Zespół w swoim repertuarze posiada pieśni religijne, patriotyczne i ludowe. Uświetnia uroczystości gminne i powiatowe, ubogaca liturgię mszy świętej, a także bierze udział w koncertach, przeglądach, festiwalach i konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Od samego początku muzycznym opiekunem i mentorem zespołu był pan Józef Przytuła – kompozytor, aranżer, dyrygent i pedagog, wieloletni Dyrektor Orkiestry Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego i Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu. Znacząca część utworów wykonywanych przez zespół jest autorstwa lub aranżacji pana Józefa Przytuły.
Chór – już dwa miesiące po rozpoczęciu działalności wystąpił na Gminnych Dożynkach, śpiewając ludowe pieśni w opracowaniu a’cappella, co stanowiło wyzwanie dla osób nieprzyzwyczajonych do takiej formy muzykowania. Wzbudziło to duże zainteresowanie, gdyż taki rodzaj muzyki nie był uprawiany przez żaden gminny zespół. Łabunie posiadają piękne tradycje śpiewacze związane z przedwojenną działalnością prawie 60 osobowego chóru pod dyrekcją Stanisława Jasińskiego. Chór Konsonans jest kontynuatorem i spadkobiercą tradycji śpiewu wielogłosowego w naszej gminie. Ten wielogłos stał się pełniejszy kiedy w 2016 roku dołączyli panowie.
Chór KONSONANS poszerzając repertuar oraz pracując jużw krótkim czasie mógł poszczycić się bogatym dorobkiem artystycznym i sukcesami, oto niektóre z nich:
– w 2016 roku Chór Konsonans zdobył Grand Prix w V Konkursie Kolęd i Pastorałek w Nieliszu
– także w 2016 r. został uhonorowany Brązowym Dyplomem w III edycji Międzynarodowego Rzeszowskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek
– tego samego roku został laureatem II nagrody w Konkursie Piosenki Partyzanckiej w Aleksandrowie
– reprezentował też Gminę Łabunie na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym
– zdobył wyróżnienie w V Przeglądzie Chórów Pieśni Maryjnej w Lubaczowie
– oraz Grand Prix w III edycji Konkursu Pieśni Patriotycznej w Starym Zamościu
– tego roku debiutował na zamojskiej scenie. Został zaproszony do wzięcia udziału w VII Roztoczańskim Koncercie Kolęd i Pastorałek
– sukcesem było zdobycie srebrnego dyplomu Międzynarodowego Rzeszowskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, gdzie zmierzył się z zespołami akademickimi, chórami o wielopokoleniowych tradycjach, a także z zespołami zagranicznymi
– w 2017 r. wystąpił wspólnie z Chórem Contra i uczniami Szkoły Muzycznej w uroczystym Koncercie Muzyki Pasyjnej zorganizowanym w ramach Festiwalu „Crux Christi ” w Zamojskim Klubie Garnizonowym
– zespół w 2017 roku uczestniczył Koncie z okazji imienin bł. St. Starowiejskiego, który odbył się w kościele w Łabuniach
– występ chóru w 2019 r. na Szóstym Roztoczańskim Koncercie Chórów Pieśni Religijne i Patriotyczne w Tomaszowie Lubelskim, gdzie gościł na zaproszenie Chóru Tomaszowiacy i jego dyrygenta Mariana Gumieli. Pan Marian też jest dzisiaj z nami- witamy!
– w 2019 r. ważnym wydarzeniem była oprawa Mszy Św. w Rycie Trydenckim w Kościele Św. Katarzyny w Zamościu,
– w tym roku wspólnie z chórem Spes in Deo z Warszawy pod kierunkiem pani Joanny Kuczewskiej wystąpił w Zamojskiej Katedrze i na Koncercie Muzyki Sakralnej w kościele w Udryczach
– dużym osiągnięciem było wydanie w 2019 r. z okazji 5-lecia działalności chóru pierwszej płyty, która powstała dzięki wysiłkom członków chóru i wsparciu władz gminy. Znalazły się na niej ulubione kolędy i pastorałki w opracowaniu a’cappella.
– w 2019 r. zwieńczeniem 5-letniej działalności Chóru Konsonans był Jubileuszowy Koncert w kaplicy Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Zespole Pałacowo – Parkowym w Łabuniach w ramach którego zostały wykonanie 2 utworów razem z zaprzyjaźnionym chórem Tarna-Vox pod dyrekcją p. Wiesławy Grabek – Woś.
– w 2023 r chór wystąpił podczas promocji książki pani Agnieszki Szykuły – Żygawskiej – dyrektor Biblioteki Publicznej w Łabuniach pt. Morawianie w dobrach Łabuńki Teofili z Grzębskich Karnickiej. Morawskie kołysanki chór wykonał w języku czeskim.
– w 2023 zespół po raz kolejny zaprezentował się podczas Festiwalu Pieśni do Serca Pana Jezusa w kościele w Krynicach
Podczas pandemii chór nie zaprzestał działalności. Powstał wówczas teledysk do utworu „Uwierz Polsko”, który został zaprezentowany zgromadzonym gościom. W związku z brakiem bezpośredniego kontaktu z publicznością w okresie Bożego Narodzenia zespół nagrał muzyczne życzenia w 2020 i 2021 r, które zostały umieszczone na stronie gminy.
Wszystkim, którzy przybyli, aby dzielić radość Jubileuszu 10-lecia działalności w imieniu chóru składamy gorące podziękowania. Ogromne słowa podziękowań kierujemy do wszystkich członków chóru, którzy będąc w tym dziesięcioleciu jego częścią, ofiarowując swój czas oraz serce definiowali jego charyzmę i tworzyli historię Konsonansu.