„Cuda” z papierowej wikliny

W Bibliotece Publicznej Gminy Łabunie prezentujemy prace Pani Anny Swaczyny. Jest to rękodzieło wykonane z wymagającej techniki, jaką jest papierowa wiklina: koszyki, koszyczki, dzbanki, okazałe puzderka, a nawet przedstawienia figuratywne jak anioł czy florystyczne (kwiaty).

Papierowa wiklina to cienkie rurki z papieru (najczęściej gazet) służące do wyplatania różnych przedmiotów użytkowych, dekoracji oraz ozdób. Do jej produkcji potrzebne są stare gazety, drewniane patyczki do szaszłyków, dobry klej do papieru oraz nożyczki. Przedmioty wykonane z papierowej wikliny są wytrzymałe, a przy drobnym nakładzie pracy mogą być naprawdę piękne.

Autorka rękodzieła – Pani Anna Swaczyna (ur. w 1965 r.) jest rodowitą Ruszowianką. Zainteresowania estetyczne przejawiała od wielu lat. Przygodę ze zdobieniami rozpoczęła od wykonywania tortów okazjonalnych. Wykonywała i wykonuje okolicznościowe torty „figuratywne”, np. w kształcie księgi, auta, lalki. Owe wypieki, a także wykonane tradycyjną metodą pisanki prezentowała przed kilkoma laty na kiermaszach w Mirczu. Tam również pierwszy raz zetknęła się z metodą wyplatania przedmiotów z wikliny papierowej.

W bieżącym roku Pani Anna Swaczyna została doceniona przez profesjonalnych znawców twórczości ludowej. – Została jedną z laureatek zamojskiego 44. Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną, organizowanego przez Muzeum Zamojskie, Zamojski Dom Kultury i Stowarzyszenie Twórców Ludowych Oddział Zamość. Wielkanocne dzieła twórczyni ludowej z Ruszowa doceniono w kategorii Pisanki Tradycyjne. 

Pani Ania wykonuje także okazałe palmy wielkanocne. – Ozdobione krypiną i świeżymi gałązkami (np. bukszpanu) można było podziwiać podczas minionych świąt Wielkanocnych w kościele parafialnym w Łabuniach.

Piękne, estetycznie wykonane prace Pani Anny Swaczyny znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (w Niemczech). Do końca wakacji można je obejrzeć także w Bibliotece Publicznej Gminy Łabunie.

Agnieszka Szykuła-Żygawska